Logo

Bookmark and Share


2018_AthleticProgram 24.pdf



GYMNASTICS continued 1991 1987 Jenny Slade............................................. BB 8.66 Cheray Robinson........................................ BB 8.7 *28 SD Class “AA” Top Ten Individual Medalists: 2017 Payton Steffensen............ FX 9.6, 1st; UB 9.3, 2nd; VA 9.225, 3rd; AA 37.55, 3rd; BB 9.425, 4th 2017 Jaiden Boomsma...........................AA 35.925, 6th; BB 9.25, 5th; VA 9.0, 6th 2017 Haleigh Diede...........AA 35.025, 9th; BB 9.05 10th 2016 Sophie Bisgard...............................VA 8.575, 10th 2015 Jaiden Boomsma.............................. YA 9.375, 5th 2014 Ashtyn Haak................................. BB 8.959, 10th 2013 Charlotte Taggart.................................. UB 8.9 8th 1998 Michelle Slowey............................... FX 9.567, 4th; UB 9.283, 5th 1997 Billie Shorma.................UB 8.7, 10th; VA 9.18, 8th 1996 Megan Shorma................................ BB 8.53, 10th 1994 Molly Smith........................................VA 9.03, 6th 1993 Shanna Thorsted................................ BB 8.96, 9th 1992 Jenny Slade....................................... VA 9.54, 2nd 1991 Jenny Slade.AA 34.49, 10th; FX 8.83, 7th; VA 9.26, 2nd 1990 1990 1989 1988 1988 1987 Jenny Slade....................FX 9.16, 6th; VA 9.16, 6th Steph Tamisiea............. BB 8.96, 6th; UB 9.23, 4th Steph Tamisiea............ BB 9.12, 3rd; VA 8.96, 10th Steph Tamisiea...... AA 35.53, 4th; FX 9.36, 3rd; UB 8.76, 7th; VA 9.0, 10th Lana Anderson................................. UB 8.46, 10th Cheray Robinson.... AA 35.05, 6th; BB 8.63, 8th; VA 9.45, 5th WRESTLING DATE OPPONENT TIME 11/29 Beresford/Watertown (Watertown) ................................................ 5:00 PM 12/1 Watertown Dual Tourney ........... 10:00 AM 12/4 Lennox, SFL, SFW (SFL)............. 5:00 PM 12/6 Vermillion/Dakota Valley.......... 5:00 PM 12/14 Huron....................................... 6:00 PM 12/15 SF Washington Invite................. 9:00 AM 1/5 Brandon Valley Invite................. 9:00 AM 1/7 Brookings/SF Roosevelt........... 5:00 PM 1/11 Aberdeen Central/Brandon Valley ................................................ 5:00 PM DATE OPPONENT TIME 1/12 Harrisburg Invite........................ 10:00 AM 1/17 Harrisburg/Michell (Mitchell)...... 5:00 PM 1/26 Brookings Invite........................ 9:00 AM 2/1 Pierre....................................... 6:00 PM 2/2 Yankton Invite.......................... 9:00 AM 2/9 Huron Invite.............................. 10:00 AM 2/15 Regional Tourney (SF Sanford Pentagon) ................................................ 1:00 PM 2/22 State (Rapid City)...................... 10:00 AM 2/23 State (Rapid City)...................... 10:00 AM YHS WRESTLING Season Wins Record Pins Technical Falls Near Falls (3) Near Falls (2) Reversals Takedowns Escapes Match Points Team Points Fastest Pin - 24 - Spencer Huber (47) Nick Smith (39-0), Ben Smith (39-0) Spencer Huber (29) Dan Specht (12) Jason Pasco (45) Dan Specht (43) Matt Stukel (35) Pat Specht (128) Chris Stibral (66) Jack Sathe (32) Spencer Huber (314) Justin Frick (:06), Spencer Huber (:06)
Shopper Issues
November 13, 2018
November 13, 2018
Published On
11-13-2018

November 6, 2018
November 6, 2018
Published On
11-06-2018

October 30, 2018
October 30, 2018
Published On
10-30-2018

October 23, 2018
October 23, 2018
Published On
10-23-2018

Missouri Valley Shopper
319 Walnut
Yankton, SD 57078
Phone: (605) 665-5884, Fax: (605) 665-0288

©Copyright 2004-2016 Missouri Valley Shopper