Logo

Bookmark and Share


2016_AthleticProgram 12.pdf



BOYS & GIRLS CROSS COUNTRY DATE 8/26 9/2 9/10 9/16 9/22 OPPONENT TIME SF O’Gorman Invite.................... 4:00 PM Augie Twilight (Sioux Falls).......... 6:30 PM Brandon Valley Invite.................. 9:30 AM Norfolk Invite.............................. 4:30 PM Yankton Invite (Fox Run)........... 4:15 PM 9/29 10/8 10/13 10/22 South Sioux City Invite................ 4:30 PM E.S.D. Conference (Mitchell)...... 11:00 AM Huron 5 Star Meet.................... 4:00 PM State (Huron)......................3:00 PM Girls .......................................... 4:15 PM Boys CROSS COUNTRY (records since 1989) *5 Top 20 Nationally Ranked Cross Country Teams 2007 Gazelles Ranked 19th in the nation 2006 Gazelles Ranked 5th in the nation 2005 Gazelles Ranked 5th in the nation 2005 Bucks Ranked 21st in the nation 2004 Gazelles Ranked 3rd in the nation *3 Nike Team National Medalists 2006 Betsy Bies................. 2nd 2005 Betsy Bies.................. 1st 2004 Ramsey Kavan............ 1st *13 South Dakota Class “AA” Team Champions 2011...................................................................Gazelles 2009......................................................Bucks & Gazelles 2008 ..................................................................... Bucks 2007 ..................................................................... Bucks 2007 ..................................................................Gazelles 2006 ..................................................................Gazelles 2006 ..................................................................... Bucks 2005 ..................................................................... Bucks 2005 ..................................................................Gazelles 2004 ..................................................................Gazelles 2003 ..................................................................Gazelles 1991 ..................................................................... Bucks *9 South Dakota Class “AA” Individual Champions 2013............................................................. Annie Kruse 2012...................................................... Savannah Woods 2010.....................................................Jena Grossenburg 2008 .......................................................... Megan Hilson 2005............................................................... Betsy Bies 2004 .........................................................Ramsey Kavan 2003 .........................................................Ramsey Kavan 2002 .........................................................Ramsey Kavan 1994 ............................................................Jaime Kulbel Combined State Cross Country Championships 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011 *147 South Dakota Class “AA” Individual Medalists 2015 Gazelles (3) - Savannah Woods 2nd, Madison McClure 3rd, Lauren Eidsness 13th, No Boys Medalists 2014 Gazelles (2) – Madison McClure 7th, Savannah Woods 16th 2013 Bucks (2) – Brice Cowman 5th, Justin Grode 25th, Gazelles (4), Annie Kruse 1st, Savannah Woods 3rd, Madison McClure 25th 2012 Bucks (1) – Brice Cowman 7th, Gazelles (2), Savannah Woods 1st; Annie Kruse 2nd 2011 Bucks (2) – Kipp Kinsley 4th; Brice Cowman 19th 2011 Gazelles (4) – Jenna Grossenberg 4th, Whitlee Larson 9th, Annie Kruse 10th, Savannah Woods 20th 2010 Gazelles (3) – J. Grossenburg 7th; Whitlee Larson 9th; Ciara Andrus 14th 2009 Bucks (5) – T. Brenner 4th; J. Grossenburg 5th; M. Wilcox 14th; Alex Hohenthaner 17th, M. Yaggie 18th 2009 Gazelles (4) – M. Hilson 2nd; M. Hofer 4th; J. Grossenburg 15th; Whitlee Larson 17th 2008 Gazelles (4)?– Megan Hilson 1st; K. Creager 9th; C. Andrus 19th; E. Cammock 24th 2008 Bucks (5) – T. Brenner 4th; J. Ailts 8th; J. Lillevold 10th; M. Wilcox 13th; M. Yaggie 18th 2007 Gazelles (5) – M. Hofer 3rd; M. Hilson 5th; K. Sternhagen 11th; J Steinberg 15th; H. Cammock 25th 2007 Bucks (4) – B. Anderson 7th; J. Lillevold 13th; T. Brenner 15th; B. Pratt 18th 2006 Gazelles (6) – B. Bies 2nd; M. Hofer 5th; T. Leader 7th; E. Smith 8th; K. Sternhagen 11th; M. Hilson 25th 2006 Bucks (4) – B. Anderson 2nd; J. Lillevold 15th; B. Pratt 16th; T. Brenner 22nd 2005 Gazelles (7) – B. Bies 1st; T. Leader 5th; A. Kuchta 8th; A. Storm 9th; E. Smith 11th; M. Hofer 14th; K. Sternhagen 16th 2005 Bucks (5) – J. Williams 2nd; B. Somer 6th; S. Fitzsimmons 10th; B. Anderson 13th; S. Dannenbring 15th 2004 Gazelles (5) – R. Kavan 1st; B. Bies 4th; A. Kuchta 11th; K. Sternhagen 15th; T. Leader 25th 2004 Bucks (3) – J. Williams 4th; S. Fitzsimmons 23rd; B. Wagner 24th 2003 Gazelles (5) – R. Kavan 1st; B. Bies 3rd; K. Sternhagen 5th; A. Kuchta 14th; J. Steinberg 21st 2003 Bucks (3) – J. Williams 4th; M. Yaggie 11th; S. Fitzsimmons 25th 2002 Gazelles (4) – R. Kavan 1st; A. Steckelberg 12th; A. Kuchta 16th; K. Sternhagen 17th 2002 Bucks (5) – D. Marshall 17th; C. Sorenson 19th; S. - 12 -
Shopper Issues
August 14, 2018
August 14, 2018
Published On
08-14-2018

August 7, 2018
August 7, 2018
Published On
08-07-2018

July 31, 2018
July 31, 2018
Published On
07-31-2018

July 24, 2018
July 24, 2018
Published On
07-24-2018

Missouri Valley Shopper
319 Walnut
Yankton, SD 57078
Phone: (605) 665-5884, Fax: (605) 665-0288

©Copyright 2004-2016 Missouri Valley Shopper